Najlepsza szkoła jazdy w Częstochowie?

Prawo jazdy PROGRESS Częstochowa - nauka jazdy

Jakie zmiany wprowadzone zostały do Kodeksu Drogowego w 2020? Jeśli zakończyłeś już kurs teoretyczny, ale wciąż jesteś przed egzaminem i chcesz dowiedzieć się, co się zmieniło, proponujemy jazdy dodatkowe kursy na prawo jazdy Częstochowa.

Oto zmiany, jakie zebrała dla Was szkoła prawo jazdy Częstochowa

Zmiany w Kodeksie Ruchu Drogowego 2020

Od 1 stycznia 2020 w życie weszły nowe przepisy. Jedną z najistotniejszych nowych regulacji jest ujednolicenie maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym. Do końca 2019 roku możliwe było przemieszczanie się w tempie 50km/h w godzinach 5-23 i z prędkością 60 km/h w godzinach 23-5. W chwili obecnej ustawodawca zrezygnował z takiego rozwiązania, zmieniając maksymalną prędkość w strefie zabudowanej do 50 km/h.

Takie przepisy dotyczące maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym obowiązują w większości krajów europejskich. Zapis ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności wypadków w terenie zabudowanym. Gdzie piesi często wchodzą na ulicę niejako “z marszu”, a kierowcy jadący z nadmierną prędkością nie mają szans wyhamować. Zmniejszenie maksymalnej prędkości również nocą. Kiedy widoczność jest ograniczona, ma zminimalizować ryzyko wypadku i dać kierowcy szanse na wyhamowanie w razie nagłego pojawienia się pieszego na drodze.

Prawo jazdy w Częstochowie

Dodatkowo, od początku tego roku wprowadzono zasadę o bezwzględnym pierwszeństwie pieszego na drodze. W praktyce oznacza to tyle, że kierowca widząc zbliżającego się do pasów pieszego ma prawny obowiązek zatrzymać się i ustąpić mu pierwszeństwa. Według danych statystycznych, liczba potrąceń na pasach drastycznie wzrosła w ostatnich latach. Choć ciężko w 100% stwierdzić, czy problemem jest nierozsądne podejście do tematu osób przechodzących przez pasy. Czy nadmierna brawura kierowców. Ustawodawca zdecydował, że spróbuje w taki sposób ograniczyć ryzyko dla pieszych. Warto nadmienić, że ta zmiana nie sprawia, że piesi mogą przemieszczać się bez zachowania szczególnej ostrożności.

Uwaga dla kierowców: od 1 lipca 2020 przekroczenie dozwolonej prędkości poza obszarem zabudowanym o 50km/h będzie skutkować utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kontrola policyjna

Choć nie są to zmiany z tego roku, ale końcówki poprzedniego – ta wiedza może okazać się bardzo przydatna zarówno dla osób, które już posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami jak i dla tych, którzy wciąż są w trakcie kursu.

Podczas kontroli policyjnej należy zachowywać się w określony sposób, a nieprzestrzeganie nowych zasad może zakończyć się dotkliwym mandatem.

Podstawową kwestią jest absolutny zakaz opuszczania pojazdu przed uzyskaniem pozwolenia policjanta przeprowadzającego kontrolę. Ta reguła dotyczy nie tylko kierującego pojazdem, ale również pasażerów.

Kierowca ma obowiązek trzymać ręce na kierownicy – chodzi o to, aby były one cały czas widoczne dla funkcjonariuszy. Dodatkowo, należy pamiętać, aby do kontroli odpowiednio zaparkować pojazd: wyłączając silnik oraz włączając światła awaryjne. Policjant nie musi od tej pory legitymować się przed kontrolowanym. Musi mieć na sobie mundur. Funkcjonariusze nie muszą również jeździć oznakowanym radiowozem policyjnym. Mogą parkować pojazdy również w miejscach niedozwolonych pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa.