Kurs na prawo jazdy kategorii B

prawo jazdy kategorii B Częstochowa - nauka jazdy PROGRESS

Współcześnie znakomita większość Polaków posiada prawo jazdy kategorii B. Niemniej jednak w ostatnich latach doszło do wielu zmian w procesie przeprowadzania kursów na prawo jazdy oraz w sposobie przyuczania do odbycia egzaminu państwowego. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć jak w praktyce wygląda kurs na prawo jazdy kategoria B oraz jak wygląda egzamin państwowy.

Kurs na prawo jazdy kategorii B – Pierwsze kroki

Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy nie trzeba mieć 18 lat, aczkolwiek nie można zapisać się wcześniej niż 3 miesiące przed 18 urodzinami. Równocześnie w takim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody na przystąpienie na kurs ze strony opiekunów prawnych. Pierwszym krokiem jest wykonanie badań lekarskich.

Tego typu badania mają potwierdzić naszą zdolność do prowadzenia pojazdem. W większości przypadków badania lekarskie są krótką formalnością, aczkolwiek istnieje możliwość dodania adnotacji do wyników badania. Tego typu adnotacje mogą nakazywać między innymi noszenie okularów podczas jazdy samochodem. Co jeszcze?

Koszt badania lekarskiego, który poświadcza brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu jest niezależny od lekarza i zawsze wynosi 200 zł. Z tego typu dokumentem należy udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie po złożeniu wniosku zostanie nam wydany numer PKK, czyli Profil Kursanta Kierowcy. Podczas składania wniosku należy pamiętać o konieczności dostarczenia fotografii.

Odnalezienie szkoły jazdy Częstochowa

Kolejnym miejscem, do którego musimy się udać jest szkoła prawo jazdy Częstochowa jest jednym z tych miejsc, w którym odnaleźć możemy kilkadziesiąt szkół tego typu. Ceny kursów są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek Większość z nich oscyluje wokół 1500 zł. Czasem istnieje możliwość odnalezienia tańszych kursów.

Należy pamiętać, że wybierając najtańszy kurs na prawo jazdy ryzykujemy, iż nie dostaniemy wielu materiałów szkoleniowych. Niezależnie od ceny kursu będziemy zobligowani przejścia zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej. Teoretyczna część kursu na prawo jazdy zajmuje 30 godzin lekcyjnych po 45 minut.

Kurs praktyczny obejmuje 30 godzin lekcyjnych po 60 minut. Pamiętajmy, że w mieście odnaleźć możemy różne kursy prawo jazdy Częstochowa oferuje bardzo szeroki wybór szkół. Warto więc poświęcić nieco czasu na odnalezienie odpowiedniej placówki. Co jeszcze należy wiedzieć o kursie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy

Przed zapisaniem się na egzamin warto sprawdzić, w jakich godzinach odbywają się szkolenia. Najlepsza szkoła to ta, która umożliwia kursantom dostosowanie czasu przeprowadzonych szkoleń do ich indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych szkołach nie ma obowiązku osobistego uczestniczenia w szkoleniach teoretycznych. W takim wypadku przechodzimy kurs online.

Niemniej jednak młodym kierowcom nie rekomenduje się tego typu szkoleń. Najlepszym sposobem na nabycie obszernej wiedzy teoretycznej jest bezpośredni kontakt z prowadzącym. Tylko w takim wypadku uzyskujemy możliwość interakcji i swobodnej wymiany myśli. Po skończeniu części teoretycznej i w zdaniu wewnętrznego egzaminu będziemy mogli przejść do części praktycznej szkolenia.

Część praktyczna egzaminu

W przypadku części praktycznej pierwsze kilometry jazdy odbędą się na placu manewrowym. Wyjechanie na miasto będzie możliwe dopiero wtedy, gdy instruktor uzna nasze umiejętności za wystarczająco wysokie. Tak jak zostało to wspomniane w ramach standardowego kursu mamy możliwość odbycia 30 godzin jazdy w samochodzie.

Tak samo, jak w części teoretycznej również po części praktycznej przystępujemy do kolejnego egzaminu wewnętrznego. Dopiero po jego zaliczeniu uzyskujemy możliwość zapisania się na oficjalny egzamin państwowy, którego ukończenie zakończy się wydaniem prawa jazdy. Jak wygląda egzamin państwowy? Czym się różni??

Egzamin państwowy

Aby zapisać się na egzamin państwowy należy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tak samo, jak w w przypadku egzaminów wewnętrznych będziemy zobligowani do ukończenia zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu.