Jakimi samochodami można jeździć na kursie prawa jazdy?

Oferty poszczególnych szkół jazdy często mogą różnić się nie tylko ceną czy metodami nauczania, ale także samochodami, jakimi można uczyć się jeździć na kursie prawa jazdy. Zdaniem wielu osób warto jest od samego początku nauki poruszać się samochodem identycznym do tego, którym będziemy zdawać egzamin praktyczny. Co więcej, do egzaminu możemy podejść, zasiadając za kierownicą tego samego samochodu, którym odbywamy jazdy!

Jakie samochody wykorzystywane są do nauki jazdy?

Generalnie do nauki jazdy wykorzystywane są najczęściej popularne modele samochodów segmentu B. Do najczęściej widywanych “eLek” w ostatnich latach należą takie pojazdy jak Hyundai i20, Toyota Yaris, Opel Corsa, Skoda Fabia czy Kia Rio. Zdecydowana większość egzemplarzy to samochody wyposażone w silniki benzynowe, zasilane dodatkowo gazem LPG. To efektywne rozwiązanie ze względu na niskie koszty eksploatacji – pojazdy te cechują się bowiem niską awaryjnością, a instalacja gazowa pozwala na minimalizację kosztów jazdy.

 

Niektóre szkoły jazdy wyróżniają się spośród innych nieco bardziej “egzotycznymi” pojazdami posiadanymi w ofercie. Dotyczy to głównie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, czy tych wykorzystywanych do nauki jazdy dla kategorii B+E oraz wyższych. Co do zasady, w większości przypadków kurs w szkole jazdy odbywa się samochodami analogicznymi do pojazdów egzaminacyjnych wykorzystywanych w danym regionie.

Pojazdy egzaminacyjne

Każda kategoria prawa jazdy posiada przypisane pojazdy, przy pomocy których przeprowadza się egzaminy państwowe. Co oczywiste, inny pojazd posłuży w przypadku kategorii B, inny zaś w przypadku samochodów ciężarowych. Niezmienne jest jednak wyposażenie floty ośrodków egzaminacyjnych. Każdy z pojazdów (mówimy o samochodach osobowych, ciężarowych oraz autobusach) wyposażony jest – podobnie jak “eLka” – w dodatkowe lusterka czy możliwość naciśnięcia hamulca z fotela pasażera.

 

Lista pojazdów, które wykorzystywane są do przeprowadzania egzaminów państwowych, zazwyczaj jest dostępna na stronach internetowych poszczególnych WORD-ów (Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego). Dzięki temu już na etapie wyboru szkoły jazdy możemy postawić na ośrodek, który dysponuje samochodami analogicznymi do pojazdów egzaminacyjnych. W ten sposób nie tylko uczymy się jazdy, ale także zyskujemy cenne doświadczenie oraz wiedzę na temat budowy i eksploatacji danego modelu, co z pewnością przyda nam się podczas egzaminu państwowego.

Zdawanie egzaminu samochodem szkoły jazdy

Ciekawą propozycją dla każdego kursanta jest możliwość zdawania egzaminu państwowego przy użyciu samochodu należącego do szkoły jazdy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pojazd, którym poruszamy się podczas kursu nauki jazdy towarzyszy nam od pierwszej godziny jazd, aż po sam egzamin. Przepisy dopuszczają taką możliwość w przypadku kategorii AM, A1, A2, A, B oraz B+E prawa jazdy. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć stres, jaki wiąże się z egzaminem. 

 

Przede wszystkim poruszamy się samochodem, który znamy, a jak wiadomo, w przypadku początkujących kierowców liczą się nawet drobne szczegóły, na które może mieć wpływ stan zużycia danego egzemplarza pojazdu czy wersja wyposażenia. Ważnym szczegółem jest jednak to, że aby ośrodek egzaminacyjny dopuścił możliwość zdawania egzaminu samochodem szkoły jazdy, musi on spełniać wszystkie warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu, wliczając w to również kamerę rejestrującą przebieg części praktycznej.

Czy na kursie jazdy można uczyć się samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Wielu przyszłych kursantów zastanawia się, czy kurs nauki jazdy można odbyć samochodem z automatyczną skrzynią biegów. To rozwiązanie znacząco ułatwia prowadzenie pojazdu. Nie musimy bowiem przejmować się sprzęgłem oraz zmianą biegów, skupiamy się wyłącznie na drodze i poleceniach egzaminatora. Oczywiście, jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest możliwa, podobnie jak zdawanie egzaminu państwowego takowym pojazdem. W takiej sytuacji kursant otrzymuje jednak wpis do prawa jazdy, mówiący o tym, że może on prowadzić wyłącznie samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Mówiąc wprost – zdając egzamin “na automacie”, nasze prawo jazdy nie pozwala nam na poruszanie się samochodami z manualną przekładnią.