Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ocenić sprawność psychomotoryczną danej osoby oraz między innymi analizę jej zachowania w sytuacjach stresowych. Celem takowych badań jest sprawdzenie, jak kierowca radzi sobie z nieplanowanymi sytuacjami, określając przy tym, chociażby czas reakcji czy reakcję na nagłą sytuację na drodze. Wiele osób zastanawia się, czy każdy kierowca musi przejść badania psychologiczne dla kierowców. W dalszej części tekstu wytłumaczymy kto i jak często musi odbyć takowe badania. Opowiemy również, jak wygląda samo badanie oraz jaki jest jego koszt!

Kto musi przejść badania psychologiczne dla kierowców?

Jeżeli zastanawiasz się, czy badania psychologiczne dla kierowców są obowiązkowe, to już spieszymy z odpowiedzią – nie, nie każdy musi je wykonywać. Obowiązkiem odbycia wspomnianych badań objęte są osoby, które na co dzień związane są zawodowo z transportem drogowym, albo zajmują się czynnościami, które wymagają szczególnej uwagi i nienagannej reakcji na nagłe sytuacje. 

Do grona osób, które są zobowiązane do odbycia badań psychologicznych, wyróżniamy:

  • kierowców zawodowych,
  • osoby poruszające się samochodami służbowymi,
  • instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów,
  • pełniących zawód kierowcy taxi,
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • operatorów wózków widłowych, suwnic oraz innych maszyn ruchomych,
  • kierowców skierowanych na badania w wyniku przekroczenia limitu punktów karnych lub prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

Jak często trzeba wykonywać badania psychologiczne?

Co do zasady ważność badań psychologicznych dla kierowców to 5 lat. Wyjątkiem od tej zasady są kierowcy w wieku powyżej 60 lat, w przypadku których badanie należy powtarzać co 30 miesięcy. Pięcioletni okres ważności nie dotyczy również osób, które zostały skierowane na badania przez wzgląd na spożywanie alkoholu lub utratę prawa jazdy wskutek przekroczenia limitu punktów karnych. W obu przypadkach badania są ważne bezterminowo.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne składają się z trzech podstawowych etapów – badania osobowości kierowcy, analizy i diagnozy zdolności intelektualnych badanej osoby oraz specjalistycznego badania wykonywanego przy użyciu profesjonalnych narzędzi.

Pierwszy spośród wspomnianych etapów (badanie osobowości kierowcy) polega na obserwacji zachowań i reakcji na różne sytuacje, jakie prezentuje badana osoba. W kolejnym kroku lekarz przystępuje do testów, które mają na celu ocenę sprawności intelektualnej badanego oraz zdolności skupienia uwagi na danej czynności. Trzecią i zarazem ostatnią częścią są badania, do których wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty. Na tym etapie kontrolowane są takie parametry jak, chociażby czas reakcji, koordynacja wzrokowo-ruchowa, umiejętność widzenia w ciemności, reakcja na olśnienie, umiejętność postrzegania odległości oraz prędkości. 

Ile kosztują badania psychologiczne dla kierowców?

Koszt badań psychologicznych dla kierowców jest uregulowany rozporządzeniem Ministra Zdrowia i wynosi 150 złotych. Oznacza to, że cena jest stała i placówki medyczne nie mogą narzucać na kierowcę dodatkowych kosztów.

Co trzeba mieć ze sobą na badaniach psychotechnicznych?

Osoby, które kierują się na badania psychotechniczne, powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz skierowanie, jeżeli takowe zostało wystawione. W przypadku pacjentów, którzy na co dzień noszą okulary, należy posiadać je przy sobie również podczas badania.

Czy trudno jest przejść badania psychologiczne dla kierowców?

W sieci łatwo możemy trafić na pytania kierowców zaniepokojonych koniecznością odbycia badań psychologicznych. Stąd też pojawiają się pytania o to, czy trudno jest przejść tak zwaną “psychotechnikę”. Odpowiedź na to pytanie możemy wysnuć na podstawie informacji z powyższych akapitów. Osoba, która nie skarży się na żadne niepokojące objawy, mogące zwiastować nieprawidłowości w organizmie absolutnie nie musi obawiać się badaniami psychologicznymi. Wizyta u lekarza przebiega w miłej atmosferze, a każda kolejna czynność powinna zostać wytłumaczona pacjentowi w dokładny i czytelny sposób.