Czym się kierować przy wyborze szkoły nauki jazdy?

Wybór szkoły jazdy to jeden z kolejnych kroków, jakie musimy podjąć w drodze do uzyskania dokumentu uprawniającego do poruszania się samochodem. Na rynku funkcjonuje wiele ośrodków szkolenia jazdy, zwykle nawet w niedużych miastach możemy wybierać spośród kilku różnych firm. Ich oferta może różnić się nie tylko w kwestii finansowej, ale również pod względem oferty dostępnych pojazdów, czy liczby zatrudnionych instruktorów, co wbrew pozorom również ma ogromne znaczenie.

Nie tylko cena kursu ma znaczenie

Naturalnym jest, że zdecydowana większość potencjalnych klientów wybierając szkołę nauki jazdy, zwraca uwagę na cenę kursu. Stawki są bardzo zróżnicowane, możemy jednak zauważyć zależność, iż w mniejszych miejscowościach szkolenia są tańsze, aniżeli w większych, wojewódzkich miastach. Wynika to oczywiście z kosztów prowadzenia firmy, ponieważ w dużych ośrodkach miejskich wynajem lokalu może być znacznie wyższy, podobnie jak większa jest konkurencja na rynku usług. Jest to wyraźna zaleta dla kursantów, którzy posiadają szerszy wybór, a ponadto mnogość firm działających w danym regionie wzmaga konieczność świadczenia usług na najwyższym standardzie. Zadowolony kursant poleci szkołę znajomym, tym samym napędzając biznes. Kwestie finansowe to jednak parametr, który nie powinien bezpośrednio decydować o wyborze danego ośrodka szkolenia.

Znajdź szkołę jazdy, która charakteryzuje się dobrymi opiniami

Załóżmy, że w danym mieście, jak chociażby Częstochowa funkcjonuje dziesięć szkół jazdy. Oczywiście nie każda z nich oferuje identyczny zakres kursów, niektóre z nich mogą specjalizować się wyłącznie w kategorii B, inne zaś mogą stawiać głównie na kategorie “zawodowe”. Tak czy inaczej, zanim zdecydujesz się na dany ośrodek, warto poczytać opinię w internecie, zasięgnąć informacji od rodziny czy znajomych, zapoznać się z ofertą danej firmy poprzez stronę internetową czy kontakt telefoniczny. Od tego, jaką szkołę wybierzesz, pośrednio zależą wyniki egzaminów – zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Z tego względu nie warto decydować wyłącznie portfelem, bo w przypadku gdy będziemy przeciętnie przygotowani do egzaminu, bilans finansowy wyrówna się przez kolejne, dodatkowo płatne podejścia czy jazdy doszkalające.

Wybierz się na egzamin samochodem, którym uczysz się jeździć

Nie każdy wie, że egzamin praktyczny na prawo jazdy można zdawać samochodem ośrodka szkolenia kierowców. Dzięki temu kursant nie musi obawiać się o to, że odczucia z jazdy pojazdem egzaminacyjnym będą inne, niż w “eLce”, którą uczyli się jeździć. Oczywiście nie każda szkoła jazdy w Częstochowie oferuje taką możliwość, ale jest to kryterium, które warto wziąć pod uwagę. Wyczucie sprzęgła, skrzyni biegów, znajomość budowy samochodu, która w pewnym stopniu jest częścią wiedzy, potrzebnej do egzaminu, to cechy istotne z punktu widzenia egzaminowanego, który ma na swoich barkach i tak sporą dawkę stresu. Inną możliwością jest po prostu wybór szkoły jazdy, która posiada w swojej ofercie identyczne modele samochodów jak te, wykorzystywane przez lokalny ośrodek egzaminacyjny. Co prawda to nie to samo, co jazda konkretnym, dobrze znanym egzemplarzem. Zwłaszcza że na odczucia z jazdy ma wpływ nawet jego stopień zużycia. Egzamin podobnym modelem samochodu, wyposażonym w ten sam silnik i tę samą skrzynię biegów będzie znacznie łatwiejszy do zdania, aniżeli za kierownicą pojazdu, w którym nigdy dotąd nie mieliśmy okazji siedzieć.

Zdecyduj się na szkołę, w której elastycznie dostosujesz godziny zajęć do swoich obowiązków

Szkoła, praca, życie rodzinne czy towarzyskie to główne czynniki, które sprawiają, że często kurs prawa jazdy przeciąga się miesiącami. Istotne jest, by ośrodek nauki jazdy oferował dosyć elastyczne godziny pracy. Problem dostępności instruktorów dotyczy przede wszystkim okresu wakacyjnego, tradycyjnie obleganego przez uczniów oraz studentów. To właśnie wtedy może okazać się, że owszem, możemy zapisać się na jazdy, ale wolne terminy w najbliższym czasie przypadają na dni robocze w godzinach porannych, czy okołopołudniowych. Jeżeli dysponujemy czasem w tym okresie dnia, to problem faktycznie nie istnieje. Gorzej sytuacja kształtuje się w momencie, gdy obowiązki dnia codziennego wyłączają nas z zajęć w godzinach porannych. Wówczas nagle okazuje się, że zaliczenie 30 godzin zajęć praktycznych zajmie nam nie kilka tygodni, ale miesięcy. Tym samym podczas dłuższych przerw od jazd będziemy w pewnym stopniu zatracać umiejętności.