Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?

kurs na prawo jazdy kategorii B Częstochowa - nauka jazdy PROGRESS

Współcześnie funkcjonowanie bez prawa jazdy jest prawie niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat prawo regulujące sposób przeprowadzania kursów na prawo jazdy kategorii B oraz sposób przeprowadzania egzaminów państwowych ulegało wielu zmianom. W poniższym opisie postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić jak wygląda kurs na prawo jazdy oraz egzamin państwowy. Co należy wiedzieć?

Zanim zapiszemy się na kurs prawo jazdy Częstochowa

Zanim zapiszemy się na kurs konieczne jest udanie się do lekarza w celu wykonania badań poświadczających brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. W większości przypadków tego typu badania lekarskie całą kilkuminutową formalnością. W niektórych jednak przypadkach do wyników badań może zostać dołączona adnotacja, która nakazywać będzie między innymi jazdę w okularach.

Należy pamiętać, że niezależnie do którego lekarza się udamy cena za wykonanie badania zawsze będzie taka sama. Aktualnie w Polsce każdy przystępujący do badania lekarskiego mającego poświadczyć zdolność do prowadzenia pojazdu musi uiścić opłatę w wysokości 200 zł. Jest to konieczne krok, aby uzyskać prawo jazdy kategoria B. Następnie wraz z zaświadczeniem idziemy do Wydziału Komunikacji.

Kolejne kroki przed zapisaniem się na kurs

Udanie się do Wydziału Komunikacji jest niezbędne w celu złożenia wniosku o wydanie numer PKK. PKK to profil kursanta kierowcy. Niezbędne w celu zapisania się na kursy prawo jazdy Częstochowa jest miastem, w którym odnaleźć możemy kilkadziesiąt szkół nauki jazdy. Oprócz zaświadczenia lekarskiego konieczne jest również złożenie fotografii. Czy każdy może ubiegać się o wydanie PKK?

Należy mieć na uwadze, że do kursu na prawo jazdy przystąpić może także osoba poniżej 18 roku życia. Niemniej jednak zapisanie się na kurs nie może nastąpić wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. Równocześnie w celu uzyskania PKK przed 18 rokiem życia należy udać się do Wydziału Komunikacji wraz z opiekunem prawnym, który musi zezwolić na przystąpienie do kursu.

Znalezienie odpowiedniej szkoły nauki jazdy Częstochowa

Wybór odpowiedniej szkoły przygotowującej nas do egzaminu państwowego jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim powinniśmy korzystać z pomocy tych placówek, które mogą dostosować czas przeprowadzania kursów do naszych indywidualnych potrzeb.

Koszt przystąpienia do kursu w szkole nauki jazdy może wahać się od 1200 do 1700 zł. Niemniej jednak większość placówek Oferuję cenę oscylują w okolicach 1500 zł. Co istotne cena ta obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną szkolenia.

Szkolenie teoretyczne w ośrodku szkolenia kierowców

Szkolenie teoretyczne to pierwszy etap. Może ono odbywać się zarówno online, jak i stacjonarnie. W głównej mierze zależy to od szkoły, do której się zapisujemy. Zaleca się jednak korzystanie z ofert placówek, które umożliwiają naukę części teoretycznej bezpośrednio z prowadzącym. Jest to istotne, jeżeli zależy nam na efektywnym nabywaniu wiedzy i na zwiększeniu szans na egzaminie.

30 godzin godzin lekcyjnych po 45 minut. Taka musi być długość kursu, który organizuje szkoła prawo jazdy Częstochowa oferuje placówki, w których możliwe jest ukończenie części teoretycznej zarówno online, jak i stacjonarnie. Po ukończeniu kursu konieczne jest zdanie egzaminu, który upoważnieni nas do przystąpienia do części praktyczny tj. do prowadzenia samochodu.

Część praktyczna szkolenia

W ramach części praktycznej również przysługuje nam 30 godzin lekcyjnych. Niemniej jednak w tym przypadku każda godzina lekcyjna obejmuje 60 minut nauki. Pierwszym etapem praktycznej części kursu na prawo jazdy są ćwiczenia umiejętności prowadzenia pojazdu na placu manewrowym. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich umiejętności instruktor może zdecydować o rozpoczęciu jazdy na drodze.

Warto mieć na uwadze, że tak samo jak w przypadku części teoretycznej po 30 godzinach nauki musimy przystąpić do kolejnego egzaminu wewnętrznego. Dopiero po jego ukończeniu uzyskamy możliwość udania się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie możemy zapisać się na oficjalny egzamin państwowy, którego pozytywne ukończenie skutkować będzie w uzyskaniem prawa jazdy.